Pár slov o ARA ART

ARA ART propojuje lidi, umění, akci i přesvědčení v souvislou činnost - ARTIVISMUS.
Zabýváme se uměleckou tvorbou s důrazem na živé umění, pořádáním kulturních akcí, vzděláváním a předáváním zkušeností.
Speciálním tématem ARA ART je romská LGBTQ+ menšina a problematika vícečetné diskriminace.

Základní informace

ARA ART, z.s. bylo založeno v roce 2012 jako občanské sdružení, od roku 2014 je zapsaným spolkem.
Stanovy a další dokumenty včetně výročních zpráv a finančních závěrek najdete na webu justice.cz
 
Ředitel spolku: David Tišer
Statutární orgán (Výbor): Michael Žolták, Pavlína Matiová, Veronika Šafránková
Sídlo spolku: Na Václavce 1136/8, 150 00, Praha 5
Datová schránka: jgpny9t

Aktuální projekty

Chceme růst: Strategický rozvoj organizace
1. 11. 2024 - 31. 10. 2026
Registrační číslo: CZ.03.02.03/00/24_073/0004581

Projekt má ambici posunout naši organizaci k vyšším úrovním, a to prostřednictvím řady klíčových změn. Očekáváme, že prostřednictvím realizace projektu dosáhneme větší stability a růstu organizace do budoucna, vč. náboru nových zaměstnanců. To je předpokladem pro efektivnější podporu inkluze romské menšiny do majoritní společnosti, vč. kvalitní prezentace romského umění a kultury.
Posílením dovedností našeho týmu v oblastech jako je management organizace a kultury, fundraising, tvorba nové platformy, marketing, PR aj., očekáváme, že naši zaměstnanci budou vybaveni nejen obecnými dovednostmi, ale také specifickými znalostmi. Nové kompetence zaměstnanců umožní růst celé organizace tak, aby mohla do větší míry naplňovat hlavní činnosti a poslání v oblasti romské integrace do společnosti a hájení práv romské LGBTQI menšiny.

Empowerment Through Intersectionality: Advancing Roma and LGBTIQ+ Inclusion
1.7.2024 - 30.6.2025
Financuje Porticus 

V České republice se romská LGBTIQ+ komunita potýká se složitými problémy, které se vyznačují dvojí formou diskriminace, a to jak vnitřní, vycházející z romské komunity, kde jsou LGBTIQ+ identity často považovány za nepřijatelné, což vede k vyloučení z rodiny a komunity, tak vnější, vycházející z širšího společenského rasismu a homofobie/transphobie.
Prostřednictvím našeho navrhovaného projektu chceme řešit kritické otázky, sdílet zkušenosti a posilovat kapacity prostřednictvím tří klíčových aktivit: zajištění institucionální podpory, uspořádání mezinárodní konference a podpora lektorského týmu.

Significant Days of the Roma Nation
1.7.2024 - 1.6.2025
Financuje ERIAC (European Roma Institute for Arts and Culture e.V.) prostřednictvím Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) Evropské Unie. 

Projekt „Významné dny romského národa“ se zaměřuje na oslavu tří významných dnů pro romskou komunitu: Den památky romského holokaustu (2. srpna), Mezinárodní den romského jazyka (8. listopadu) a Mezinárodní den Romů (8. dubna). Cílem projektu je zvýšit povědomí o těchto dnech, představit romské umělce a osobnosti a bořit stereotypy prostřednictvím kvalitní prezentace romské kultury. Projekt klade důraz na spolupráci s kulturními institucemi a neziskovými organizacemi, aby zajistil dostatečné financování a uznání romské kultury v ČR. Tímto chce projekt inspirovat mladé Romy a podpořit harmonické soužití mezi romskou komunitou a širší společností.

Oda na kames / To nechceš

Registrační číslo: CZ.03.02.01/00/22_044/0002152

 

Projekt je zaměřen na posílení boje proti nenávistným projevům a násilí z nenávisti vůči romskému obyvatelstvu, podporu obhajoby a ochrany jejich práv a právem chráněných zájmů. Tento cíl bude naplňován prostřednictvím pátých klíčových aktivit s působností na území České republiky.

Záměrem pravidelného monitoringu a následné analytické činnosti je přispět k rozšíření znalostní úrovně laické a odborné veřejnosti o problematice nenávistných projevů v kontextu intersekcionální diskriminace romské menšiny obzvláště v online prostředí. Tématické vzdělávání terénních sociálních pracovníků/pracovnic a terénních pracovníků a pracovnic má za cíl zlepšit efektivitu a adresnost poskytovaných sociálních služeb. V zájmu posílení obhajoby práv a potřeb Romů a Romek bude po dobu trvání projektu realizována advokační a intervenční činnost, jakož i poskytování bezplatné právní pomoci a poradenství této cílové skupině obyvatelstva. Za účelem zvýšení povědomí romského obyvatelstva v boji proti nenávistným projevům zejména v online prostoru je naplánována také osvětová a informační kampaň. Implementace projektu Oda na kames je nastavena od 1.10.2023 do 30.9. 2025 a projekt je financován Evropskou unií.
Tisková zpráva ke stažení

 Jsme součástí těchto platforem a koalic:

Platforma pro kreativní vzdělávání uMĚNÍM: https://umenim.cz/

Platforma pro zlepšení integrace Romů v Plzeňském kraji https://www.platforma-plzen.cz/

Výbor pro práva LGBTI+ lidí https://www.vlada.cz/cz/ppov/rlp/vybory/sexualni-mensiny/vybor-pro-sexualni-mensiny-24225/

 

Děkujeme donorům

   

 
 


 

Kontaktujte nás

Dokumenty ke stažení

Kontaktujte nás