Genderově podmíněné a domácí násilí u osob ze zranitelného nebo vyloučeného prostředí se specifickým zaměřením na romské ženy a LGBTQ+ romskou komunitu

Číslo akreditace MPSV: A2024/1347-SP/PC/VP

Anotace: Kurz reaguje na téma genderově podmíněného násilí (GPN) a domácího násilí (DN), přičemž se specificky soustřeďuje na romské ženy a LGBTQ+ Romky a Romy, kteří patří do skupiny zranitelných osob ohrožených sociálním vyloučením nebo sociálně vyloučených. Účastnická skupina se seznámí s klíčovými výchozími pojmy v oblasti rovnosti pohlaví, genderových stereotypů, forem, které legitimizují genderovou nerovnost včetně negativních důsledků. Seznámí se s definicemi GPN, DN, porozumí formám i faktorům, které násilí ovlivňují, vzorcům, znakům a fázím násilí včetně rizik mezigeneračního přenosu vzorců násilného chování v rodině. Rozšíří si znalosti a rozvinou dovednosti v mechanismu prevence sekundární i terciální viktimizace. Výjimečnost kurzu spočívá v tom, že absolventi/tky získají informace o postavení romských žen a lidí z LGBTQ+ romské komunity v kontextu sociokulturních specifik. Přiblížením limitů a bariér, kterým tito lidé čelí, absolventi/tky lépe porozumí rizikovým faktorům umocňování GPN, DN i z perspektivy intersekcionality. Budou umět doporučit vhodné způsoby pomoci a podpory založené na individuálním přístupu zohledňujícím jejich specifické potřeby. Získají přehled o aktuální síti pomoci v rámci veřejné správy a NNO. Vzdělávání bude probíhat participativní a interaktivní formou s využitím případových studií a terénních příkladů.

Časová dotace: 8 hodin

Lektoři: Mgr. Andrea Bučková
Vystudovala sociální pedagogiku. Inkluzivním politikám a tématu odstraňování nerovností Romů a Romek se profesně věnuje více než 20 let. Dlouhodobě působila ve strukturách státní správy na Slovensku. V roce 2007 získala ocenění Woman of Courage, které uděluje velvyslanectví USA ženám za mimořádnou odvahu při prosazování lidských práv, prosazování rovnosti žen a sociálního pokroku. Má expertízu v oblasti evropských strukturálních fondů, v inkluzivních politikách obzvláště ve vztahu k romské menšině a tvorbě strategických a koncepčních dokumentů včetně mechanismů monitorování a hodnocení. Aktuálně je programovou manažerkou ARA ART - SK. Pracuje jako advokační a analytická pracovnice a fundraiserka v ARA ART z.s., je bývalou zmocněnkou vlády SR pro romské komunity.