Rozvíjení kompetence v tématu prevence protiromských projevů a protiromského rasismu/anticiganismu


Číslo akreditace MPSV: A2024/1396-SP/PC/VP

Anotace: Kurz se zaměřuje na problematiku protiromských projevů a protiromského rasismu/anticiganismu v offline a online prostředí. Pod vedením lektora/ky se účastníci kurzu budou společně zabývat komplexní strukturou základních pojmů / termínů, které tvoří hlavní vrstvu jak protiromských projevů, tak samotného protiromského rasismu. Získají informace a poznatky, které jim umožní rozpoznat povahu stereotypů, mýtů či předsudků prohlubujících stigmatizaci i vícenásobnou diskriminaci romské menšiny. Rozvinou své kompetence v oblasti kritického myšlení. Osvojí si definici ale i charakteristické znaky protiromského rasismu. Získáním informací o bariérách a výzvách (jako např. nenávistné protiromské projevy v online prostoru), kterým je romská menšina vystavena porozumí formám útlaku, systémovým a strukturálním nerovnostem. V neposlední řadě se účastnická skupina dozví i o formách prevence a možnostech jak na individuální, skupinové i společenské úrovni zmírňovat resp. eliminovat tyto problémy, které jsou v rozporu se základními a lidskými právy. Absolvováním kurzu si účastníci/ce rozšíří své kompetence zejména v rámci přímé práce s klienty/klientkami, osvojené znalosti budou schopni aplikovat ve volbě relevantních metod. Zároveň budou umět efektivněji adresovat pomoc a podporu při ochraně práv a právem chráněných zájmů Romů a Romek.

Časová dotace: 8 hodin
 
Lektoři:
Bc. David Tišer
David Tišer vystudoval romistiku na FF UK. Je vůbec první LGBT+ romský aktivista v České republice. V roce 2009 napsal scénář k hranému dokumentu „Roma boys – Příběh lásky“ na motivy skutečných událostí. Ve hře Národního divadla „Můj soused, můj nepřítel“, která pojednávala o soužití Čechů a Romů, ztvárnil jednu z hlavních rolí. Za svůj herecký výkon byl následně nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku 2011. V témže roce založil první současné romské profesionální divadlo. V roce 2012 založil uměleckou společnost ARA ART. V současnosti hraje ve dvou inscenacích Divadla Husa na provázku – Gadžové jdou do nebe a v Bídnících. V roce 2018 se stal laureátem jubilejního 10. ročníku Ceny Muzea romské kultury, v roce 2019 získal Cenu Františka Kriegla od Charty 77 za statečnost a v témže roce získal ocenění Pride Maršál na festivalu Prague Pride.

Mgr. Monika Mihaličková
Monika Mihaličková je psycholožka, lektorka a facilitátorka spolupracující s neziskovým sektorem v Česku i zahraničí, zejména v oblasti témat souvisejících se vzděláním a osobním rozvojem. Zajišťuje také individuální, týmovou i skupinovou supervizi, poskytuje vzdělávací semináře zaměřené na osobní a profesní rozvoj. Dlouhodobě se věnuje strategickému rozvoji organizací a od roku 2020 vede Leadership Akademii ARA ART pro zástupce malých romských neziskových organizací. V současnosti absolvuje pětiletý Gestalt psychoterapeutický výcvik, kterým se připravuje také na profesi psychoterapeutky a studuje doktorské studium psychologie na FFMU. 

Mgr. Andrea Bučková
Vystudovala sociální pedagogiku. Inkluzivním politikám a tématu odstraňování nerovností Romů a Romek se profesně věnuje více než 20 let. Dlouhodobě působila ve strukturách státní správy na Slovensku. V roce 2007 získala ocenění Woman of Courage, které uděluje velvyslanectví USA ženám za mimořádnou odvahu při prosazování lidských práv, prosazování rovnosti žen a sociálního pokroku. Má expertízu v oblasti evropských strukturálních fondů, v inkluzivních politikách obzvláště ve vztahu k romské menšině a tvorbě strategických a koncepčních dokumentů včetně mechanismů monitorování a hodnocení. Aktuálně je programovou manažerkou ARA ART - SK. Pracuje jako advokační a analytická pracovnice a fundraiserka v ARA ART z.s., je bývalou zmocněnkou vlády SR pro romské komunity.