Daniel Bunda

Daniel „Danko” Bunda je 21letý slovenský Rom, který momentálně pracuje v neziskové organizaci DigiQ a věnuje se vzdělání mladých lidí na školách. Učí je o sociálních sítích, kyberšikaně, nenávistných projevech na internetu nebo o gamingu. Mimo jiné působí jako moderátor relace, která se věnuje příběhům mladých Romů a Romek.

 

V dětství Danko nepřemýšlel o gay tématech nebo o Romství jako takovém. Nicméně se spíše rád bavil, chtěl být středem pozornosti, předváděl různá vystoupení před rodiči a kamarádkami/y - p-rostě byl extrovertní dítě, které milovalo zábavu. Jeho babička mu vyprávěla o chlapci, který už v šesti letech mluvil o tom, že chce ženu. Danko hned věděl, že nic takového nechce. Připisoval to však spíše své flegmatičnosti, jež sdílel se svým otcem a nijak zvlášť se tím nezaobíral.

 

Danko si později začal všímat kluků okolo sebe a sám sobě si přiznal, že se mu líbí a přitahují ho. Neměl však čas řešit svoji sexualitu, protože se snažil přežít ve "většinové" společnosti jako Rom. Začal pozorovat své okolí, přičemž si uvědomil, jaké má násled

Roma. Odráželo se to v různých situacích, kdy šlo např. o podezíravé pohledy v obchodě a kontroly jeho tašky či o jeho nepřijetí do školního kolektivu.

 
 

Když bylo Dankovi 11-12 let, tak už byl unavený z neustálého přetvařování. Někdy se snažil vydávat za Španěla nebo Itala, jelikož jen tak ho společnost brala. Nakonec už toho na něj bylo moc. Naštval se a uzavřel se do svojí bubliny, což znamenalo, že se 3 roky věnoval programování, hrál počítačové hry a učil se nové jazyky (angličtinu, češtinu, japonštinu). Poté se dostal na mezinárodní střední školu na Slovensku, kde bylo prostředí mnohem diverzitnější, a tak se začal cítit, že někam konečně zapadá. Svůj gay coming out Danko okomentoval takto: „spíš jsem měl svůj první coming out jako Rom.”

 

Na škole měli Rainbow Club, kde se řešila LGBTQ+ problematika. Bylo to sezení se školní psycholožkou, kde se řešily různé fáze coming outu. V ten moment si Danko začal říkal, že je nejspíš bisexuál a že bude mít rodinu, děti a jeho máma i všichni ostatní budou šťastní. Čím více se začal stýkat se školní LGBTQ+ komunitou, tím více si začal uvědomovat, že queer prostředí je jako každé jinné. Začaly se mu bořit stereotypy kolem LGBTQ+ komunity jako, že gayové musí být femininní nebo lesby zas maskulinní. Jeden z dalších objevů pro sedmnáctiletého Danka byl Grindr (aplikace pro queer lidi která funguje jako seznamka). To mu pomohlo si uvědomit, že je na Slovensku mnohem více gayů, než si vůbec dokázal představit.

 

Pár měsíců potom, co si Danko stáhl aplikaci si i tak stále myslel, že je bisexuální, a tak si našel holku. Vztah bohužel nefungoval, jelikož si Danko začal uvědomovat, že není ve svém vztahu upřímný. Jeho teď již ex přítelkyně se ho sama zeptala, zda není gay. Jeho ale otázka urazila, protože v tu chvíli stále věřil tomu, že je bisexuální. Po rozchodu přišel pro Danka klíčový den. Během jednoho dne dostal otázku od různých kamarádů, zda je gay nebo bisexuál. Na první dotaz odpověděl, že bi, ale večer už jeho odpověď zněla tak, že je gay.

 

Začátkem roku 2021 to Danko začal řešit se svou rodinou. Nejdříve za ním přišla jeho sestra na jeho narozeninové oslavě s tím, že celou dobu ví, že je Danko gay. Řekla, že jí naopak zarazilo, že s tím nepřišel už dříve a ujistila ho, že pro ní se ve vztahu k němu nic nemění. Coming out před mámou probíhal jinak. Po výmluvách, že na holky nemá čas, nakonec přivedl domů do Košic na večeři přítele z Kypru. Máma samozřejmě nic netušila. Při kávě přišel jeho coming out. Věděl totiž, že pokud mámě představí někoho, s kým chce zůstat a trávit s ním život, máma to přijme. Nikdy neviděl svojí mámu takhle šťastnou.