Owning the Game

Intersekcionální sebeprezentace v romských LGBTQ+ komunitách je výstava fotografií, která sjednotila queer jednotlivce, aby vytvořili něco, co komunitu může lépe reprezentovat.

 

V tomto projektu můžeme vidět, že lidé jsou už unavení z toho, že jsou ve stínu nebo jsou vnímáni jako „ti špatní“. Owning the game - šéfovat hře - samo o sobě znamená, že mohou dělat, co chtějí, aniž bych se museli cítit provinile nebo se o sebe bát. Owning the game dává ostatním lidem odvahu vyniknout a být sami sebou. Je to silný projekt se silným poselstvím a pokud máte zájem vidět více z projektu, můžete kliknout zde: https://www.facebook.com/romalgbtq

 

Je to výstava na téma LGBTQ+ Romů/ek, zaměřující se na vizuální vyprávění, ve kterém jsou postavy krásné, silné a tímto důstojným zobrazením mohou pomoci i romským LGBTQ+ lidem, kteří se tohoto projektu nezúčastnili.

 

Cílem výstavy bylo, aby členové romské komunity o sobě vytvořili obsah jak fotografický, tak i video obsah – spolu s básněmi a jinými spisy, které je budou reprezentovat. Joci říká: „Cítím, že potřebujeme takové vizuální materiály, aby když je mladý Rom, který je součástí LGBTQ+ komunity uvidí v časopise nebo na internetu, pochopí, že v romské komunitě jsou lidé, kteří jdou pozitivním příkladem a může mu to tak pomoct v jeho cestě za sebepoznáním. Je to motivující a posilující projekt.“

 

Sociální gender, genderová identita a genderové sebevyjádření byly nevyhnutelnými tématy a silně se odrážejí ve vizualitě i textu.

 

Za projektem stojí Joci Márton, který na sociálních sítích mluví o romské problematice a problémech LGBTQ+ lidí. Je v tom otevřený a nebojí se říct, co si myslí. Nezáleží mu na tom, zda je to proti pravicovým maďarským politikům/čkám, kteří/é jsou extrémně queerfobní a rasističtí, ale také proti jakékoliv fobii, která je spojena s Romkami/y nebo LGBTQ+ lidmi.

 

Vizuální reprezentace Romek/ů je podle Jociho poměrně problematická: „Když nereprezentujeme sami sebe, není na nás, abychom rozhodovali o tom, jak nás lidé zobrazují. Když píšou o Romech, většinou používají fotky, kde například vidíte Roma stojícího před rozpadajícím se domem nebo obzvlášť špinavým plynovým sporákem. Vždy existuje pozadí, které výrazně ovládá celý příběh.“ Proto bylo cílem projektu prolomit „tradici“ lamentace a viktimizace a místo toho ukázat hrdé, silné a pozitivní lidi tak, jak jsme Romky/y a LGBTQ+ lidi dosud neviděli.